دکتر محمد والی پور

متخصص روانپزشکی


مشاوره تلفنی و خصوصی

آدرس مطب و برنامه هفتگی

مشاورۀ خانواده و ازدواج

استخدام پرستار

مرکز تخصصی مشاوره خانواد

درمان اعتیاد

خودارضائي masturbation و ارتباط آن با انزال زودرس و بیماریهای اعصاب و روان

خودارضائي masturbation و ارتباط آن با انزال زودرس وبیماریهای اعصاب و روان

خودارضائي با نام علمي (masturbation ) به معناي انجام عملي توسط خود فرد جهت رسيدن به اوج لذت جنسي يا ارضاي جنسي (orgasm ) بدون عمل نزديکي (intercourse ).البته اين تعريف کامل نميباشد چون ممکن است اين عمل توسط همسر و زوج جنسي بدون عمل نزذيکي صورت گيرد. لذا اصطلاح (masturbation ) طيف گستردهاي را شامل ميگردد که بسته به مذهب و فرهنگ و شرايط روحي و جسمي فرد متفاوت است وممکن است در فردي بعنوان اقدام درماني يا بعنوان قسمتي از نزديکي قلمداد گردد.
خودارضائي مردان يا استمناء غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام ميگيرد و در تمامي آمارهاي ارائه شده درصد بالائي از پسران حداقل يکبار تجربه استمناء را در طول زندگي خود دارند ( متاسفانه هيچ آمار رسمي در ايران وجود ندارد) و در اروپا شيوع آن را در قشر در حال تحصيل و دانشجويان بيشتربوده است.
تا سالهاي حدود 1965 توسط اکثر پزشکان عمل خودارضاعي شديدا نکوهيده ميشد ولي پس از آن بتدريج توسط گروه متعددي از پزشکان نظر مثبت تري به آن داده شده است و گاهي نيز بعنوان درمان توصيه شده است.دلايل پزشکاني که نظر مثبت بر عمل (masturbation) دارند, خودارضائي را بعنوان راه جلوگيري از شيوع بيماريهاي مقاربتي و افزايش تعداد حاملگي غيرقانوني ناشي از ارتباط جنسي جوانان ميدانند و يا بعنوان قسمتي از رفتار جنسي طبيعي قلمداد کرده اند و شايد صرفا مضرات آن را در حد دفع مقداري از مايع مني (semen) يعني دفع مقادير ناچيزي پروتئين و ويتامين و مواد قندي ميدانند (نظر مولف) و همچنين با عمل خودارضائي از فشارهاي عصبي ناشي از تحريکات جنسي خواهد شد.
براي درک مضرات استمناء ابتدا مسير عصبي يک تحريک جنسي تا انزال را طي عمل نزديکي بطور ساده مرور ميکنيم. ابتدا نعوظ با تحريکات دو مسير, يکي مسير رفلکسي (reflexogenic) که ناشي ازتحريک حس پنجگانه بخصوص لامسه و بينائي , و ديگري مسيرروانی (psychogenic) که ناشي از تحريکات روانی است.
از طريق اين دو مسير مراکز نخاعي و فوق نخاعي (supraspinal) و سيستم عصبي مرکزي و هيپوتالاموس , ابتدا منجر به بروز نعوظ و سپس ادامه و استمرار تحريکات مراکز جنسي مغز, شدت تحريکات به حدي بالا ميرود که به حد آستانه ارضاي جنسي فرد برسد و عمل انزال صورت گيرد . اين مسير طبيعي تا انزال, با عمل نزديکي ميتواند رخ دهد و يا طي مرحله REM خواب (rapid eye movement) انجام شود. (خواب شامل چندين مرحله سطحي تا عمقي ميباشد.
در يکي از اين مراحل , حرکت سريع کره چشم وجود دارد که به اين مرحله REM گقته ميشود). در اين مرحله در افراد سالم نعوظ آلت تناسلي ايجاد شده و خواب ديدن و رويا نيز رخ ميدهد. طي نعوظ ممکن است همراه با تحريکات جنسي ناشي از روياي شبانه, ميزان تحريکات به حد آستانه انزال رسيده و منجر به ارضاي جنسي و انزال طبيعي گردد (محتلم شدن يا جنابت ).
آنچه توضيح داده شد مسير طبيعي ارضاي جنسي و انزال بود ولي طي عمل استمناء مسير تحريکات رفلکسي ناشي از حس هاي پنج گانه, بجاي حس لمس تمامي بدن, محدود به حس لمس موضعي ناحيه محدودي از آلت تناسلي ميباشد. همچنين تحريک ساير احساس مانند بينائي, شنوائي و حتي بويائي که طي عمل نزديکي اهميت دارد در حد صفر خواهد بود. لذا جهت رسيدن به آستانه ارضاي جنسي, لازم است مسير ذهني (psychogenic) جبران کمبود تحريکات مسير رفلکسي و حسي را بنمايد, لذا با فشارروانی و عصبي مضاعف, مغز مسير را به سمت رسيدن به حد آستانه انزال طي ميکند.و همچنين بتدريج مرکز عصبي تحريکات جنسي با کاهش آستانه ارضاي جنسي وانزال, سعي در جبران اين کمبود تحريکات حسي را خواهد کرد تا مغز فشار کمتري را متحمل گردد. بدين معني که زماني که فرد تحت تاثير تحريکات اندک جنسي قرار ميگيرد حتي زماني که تصميم به عمل نزديکي ميگيرد,.گاهي حتي قبل از نعوظ کامل آلت تناسلي واقدام به عمل نزديکي و دخول آلت تناسلي, فرد ارضاي جنسي ميگردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنيت آن اقدام به استمناء ميکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و يا لذت بردن از آن نخواهد بود.
عمدتا زودانزالی نمیتواند علتی از خود ارضایی باشد.
در باره عوارض جسمي روحي و حتي خانوادگي زودانزالي مطالب بسيار ميتوان گفت که اين خود امروزه يکي از مشکلات بزرگ تعداد زيادي از مردان و بصورت ثانويه بسياري از زنان متاهل جامعه ما ميباشد.
حتي درصدي از بيماران که بدليل ناباروري به پزشک مراجعه ميکنند پس از گرفتن شرح حال دقيق مشخص ميگردد علت اصلي عدم باروري در واقع عدم توانائي در نزديکي ناشي از زودانزالي شديد است. بدين معني که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلي فرد به حالت ارضاي جنسي و انزال ميرسد لذا مايع مني و اسپرم داخل مهبل زن وارد نميگردد تا بتواند منجر به حاملگي گردد. انحراف اخلاقي در زن ممکن است زودانزالي همسر وي باشد.
در اثر کاهش شديد آستانه تحريک منجر به انزال با کوچکترين محرک جنسي و يا عصبي و روحي ميگردد و دفع مکرر ودائم ترشحات غدد پارايورترال و غدد فرعي جنسي و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهي مداوم از مجرا ميگردد که اصطلاحا به آن سيلان مني گويند.
البته جاي بحث دارد که آيا مشکلات عصبي و اضطراب و زمينه مشکل روحي، منجر به استمناء به مقدار زياد ميگردد و يا استمناء زياد، منجر به افسردگي و اضطراب ميگردد؟ ولي به هرحال شيوع استمناء، در بيماران روحي و بستري بخش رواني بسيار بالاست.
عارضه ديگر استمناء ممکن است ناشي از روش انجام آن باشد. بدين معني که روشي که فرد جهت ارضاي جنسي انتخاب و يا ابداع ميکند ممکن است مضر و حتي خطرناک باشد. ويا منجر به آسيب به خود گردد.
با توجه به زياده طلبي و تنوع طلبي ذاتي انسان فرد جهت ارضاي بيشتر به روشهاي ديگر ممکن است روي آورد که فوق العاده خطرناک و زيانبار و غير قابل جبران ميباشند.
لازم به ذکر است که توجه به خود ارضائی بسیار مهم است وبا استفاده از این علامت بسیار مهم میتوان به تشخیصهای مهمی از جمله اختلال خلقی دو قطبی، افسردگی دیسفوریک و..... ( که از بیماریهای اعصاب و روان میباشند ) دست یافت.
این مطالب لزوم توجه ودقت بیشتروپیگیری این سر نخ را اثبات می کند

درمانی دیگر برای زود انزالی مردان

اختلال نعوظی مردان

ناکامی زنان از همبستری

چکونه می توان طول مدت زمان رابطه ی جنسی را افزایش داد؟ قسمت اول

"چگونه مي توان طول مدت زمان رابطه ي جنسي را افزايش داد؟"قسمت دوم

چگونه مي توان طول مدت زمان رابطه ي جنسي را افزايش داد؟"قسمت سوم

"چگونه مي توان طول مدت زمان رابطه ي جنسي را افزايش داد؟"قسمت چهارم

اختلالات میل جنسی در مردان

ناتواني جنسي (Impotency or Erectile Dysfunction)


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان سپاهان ، طبقه 4
تلفن : 32241146 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

sdv [ 1392-12-01 ]
سلام ممنون از روشنگری تان . ولی آقای دکتر شما در مقاله ای که درباره درمان زود انزالی در سایت قرار دادید در بخشی از آن توصیه به استمنا کرده اید تا آستانه ی انزال را بفهمد. استمنا گناه کبیره است برید در کتاب گناهان کبیره شهید دستغیب خودتون ببینید. برای دنیای دیگران آخرتتان را آتش نزنید. چون دوستتون داشتم اینارو براتون نوشتم یا علی...

دکتر آذین [ 1392-09-20 ]
با سلام خدمت همکار گرانقدر اولا خوشحالم که کم کم همکاران به موضوع آموزش و اطلاع رسانی به مردم عنایت بیشتری می کنند و امیدوارم که در این راه موفق و سربلند باشید. اما بعد آن که ارائه تجارب بالینی به عنوان فکت های علمی چندان قابل توجیه نخواهد بود. فرموده اید که در بیمارانتان که دچار انزال زودرس بوده اند سابقه خودارضایی را یافته اید و به این دلیل تصورتان بر آن است که خودارضایی می تواند با این مشکل در ارتباط باشد. توجه داشته باشید که اینگونه استنتاج اصلا به لحاظ علمی قابل قبول نیست. شما از افراد سیگاری هم همین سوال را بپرسید می بینید اکثر آنها در جوانی خودارضایی داشته اند. آیا می توان نتیجه گرفت که خودارضایی باعث سیگاری شدن آنها شده است؟ در اطلاع رسانی در خصوص موضوعات علمی امروزه باید به اصول پزشکی مبتنی بر شواهد وفادار بود. چیزی که مطمئن هستم جنابعالی که از نسل های جوانتر پزشکان این کشور هستید بخوبی از آن آگاهی دارید. برای شما آرزوی سعادت و توفیق خدمت را دارم. ارادتمند سید علی آذین

مجید [ 1391-01-17 ]
ممنون

ronak [ 1390-10-18 ]
scientific and complete,,thanks

قاسم [ 1389-06-13 ]
واقعا از اطلاعاتی که در سایتتون قرار دادید متشکرم . بنده دانشجوی پرستاری هستم و از سایت استفاده بسیار بردم .

آسمان [ 1389-05-27 ]
ba salam omid varam haletun khub bashe pesari hastam 22 sale va moteasefane mobtala be khod erzaee avalin bar fekr konam 5 ya 6 sal pish bud ke nakhaste khod erzaee kardam ta hala ham pish omade ke dar yek sal shayad 10 bar anja, dade basham azatun mikham man ro komak konid ke tark konam va darman besham mamnoon montazere javabetun hastam

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برنامه هفتگیمشاوره ازدواجاختلالات وسواسیصفحه اصلیاختلالات اضطرابیاختلالات خلقیاختلالات رفتاری کودکاننشانهای جسمی روانپزشکیروان پریشیهاشناخت شخصیت افرادنوروفیدبکمطالب و مقالاتخواباعتیاداختلالات جنسیسایتهای دیگرتقویت حافظهپیامهای کاربرانسوالات پزشکینرم افزار ا ندروید وبسای